fotograf i kamerzysta na wesele Chęciny

Pomysły na wyjątkowy film ślubny

Tradycyjne filmy ze ślubu i wesela trwały zazwyczaj średnio od 3 do 6 godzin. Z tego powodu część gości rezygnowała z oglądania pamiątki ślubnej, z kolei inni decydowali się tylko a częściowe oglądanie filmu. Stosowany podkład muzyczny nie dawał żadnej satysfakcji Parom Młodym z uwieczniania jednego z najważniejszych dni w życiu.

Dlatego niektóre pary narzeczeńskie zrezygnowały z filmowania uroczystości Zaślubin, i przyjęcia weselnego. Wybrały jedynie pamiątkę w postaci fotografii ślubnych.

20141006 15-33-48 Weronika i Bartek

Obecnie pojawiły się nowe trendy, które pozwalają na uchwycenie najpiękniejszych chwil, również spontanicznych. Poza tym, filmy ślubne w nowym wydaniu są atrakcyjną formą obdarowania zaproszonych gości, i rodziców w ramach podziękowań.

Skrótowo

Na rynku filmowym obecnie panuje zasada, że filmy ślubne muszą trwać krócej, i intensywniej. Dzięki temu, w możliwie najkrótszym czasie zostają ujęte wszystkie emocje, i najważniejsze chwile. W ten sposób zostaje stworzona historia, która wraz z podkładem muzycznym tworzy spójną całość.

Teledyski ślubne

Na popularności zyskują teledyski ślubne. Zwykle są to kilkunastominutowe klipy zawierające szybkie, i dynamiczne ujęcia tzw. „przebłyski” z dnia Ślubu, i przyjęcia weselnego. Najczęściej wykorzystywane są jako podziękowania dla gości za przybycie.

SDE

SDE czyli „Same Day Edit” lub „Coming Soon” to film zmontowany jeszcze tego samego dnia. Jego edycja jest przyśpieszona. Pozwala to na zaprezentowanie pięknych, a zarazem pełnych emocji filmów podczas przyjęcia weselnego. Zwykle tematyką filmów jest zaprezentowanie najważniejszych momentów z przygotowań przedślubnych oraz krótkiego spaceru bądź pleneru po ceremonii. Niektóre pary decydują się na przedstawienie historii Młodej Pary, która jest przeplatana z wypowiedziami nowożeńców, i zapewnieniami o dozgonnej miłości.

Podziękowania dla rodziców

Tradycyjne podziękowania dla rodziców Państwa Młodych odbywały się w trakcie wesela. Nie zawsze Pan Młody, i Panna Młoda potrafili powiedzieć to wszystko co mieli do przekazania. Dzisiaj, podziękowania dla rodziców wyglądają zupełnie inaczej. Filmowane są jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości zawarcia związku małżeńskiego, i wesela. I emitowane w trakcie z projektorów. W ten sposób możliwa jest do uniknięcia pomyłka. Poza tym takie podejście sprawi, że zaproszeni goście będą mieli kolejną oryginalną rozrywkę podczas przyjęcia weselnego.

Aspekt techniczny

Filmy ślubne zazwyczaj są zapisywane formacie HD. Pozwala to na przetrwanie filmu przez wiele lat w niezmienionej, i wysokiej jakości. Odtwarzany obraz jest żywy, naprawdę bardzo wyraźny. Coraz częściej oprócz kamer, wykorzystywane są aparaty cyfrowe zawierające lustrzanki. Filmowanie za pomocą lustrzanki nie jest łatwym zadaniem, a i od operatora wymaga znacznie większych umiejętności oraz doświadczenia niż w przypadku obsługi tradycyjną kamerą. Jednakże, daje nieporównywalnie większe efekty.

Kamerzysta i Fotograf ślubny

 

 

ROZMAITOŚCI

Kiedy podać tort na weselu?

Symbolizuje dostatnie i szczęśliwe życie Pary Młodej. Jednak nie tylko dlatego stanowi nieodzowny element przyjęcia weselnego. Tort jest także atrakcją i słodkim dopełnieniem menu na wesele. I choć chętnie po niego sięgamy, często nie wiemy, w którym momencie wesela go podać.

20141006 15-54-48 Weronika i Bartek
Życie słodkie jak tort weselny

Nie podlega wątpliwości, że moment pojawienia się tortu na weselu jest wyjątkowy. Często towarzyszy mu szczególne skupienie gości weselnych i odpowiedni podkład muzyczny. Para Młoda symbolicznie pierwsze kawałki tortu weselnego powinna pokroić wspólnie i poczęstować nimi rodziców i dziadków. Tort na weselu to dobry omen – im jest słodszy, tym słodsze będzie życie Nowożeńców.

Tort to faworyt

Weselne trendy zmieniają się z roku na rok. Rzadko jednak Pary Młode szukają alternatywy dla tradycyjnego tortu weselnego.

– Nie ma alternatywy, która będzie robić aż tak duże wrażenie jak tort i zyska aprobatę wszystkich gości. Można pokusić się o dodatek w postaci minitorcików czy muffinek, ale nie są one substytutem a uzupełnieniem, o ile wykonano je w podobnym stylu. Tort to tradycja na rodzinnych uroczystościach – mówi Krzysztof Knitter z Pracowni Tortów „Róg Wojskiego” z Gdańska. – Nasze torty robimy głównie na bazie kremów z bitej śmietany z owocami i belgijskimi czekoladami. Nie stronimy też od ganache czy kremów maślanych, ale w Polsce śmietanowe smakują najlepiej – dodaje.

Ważne, by atrakcyjność tortu nie kończyła się na jego wyglądzie. Musi smakować gościom, dlatego często stosuje się do jego wykonania właśnie bitą śmietanę. Tłuste kremy nie są lekkostrawne i mogą wywołać uczucie ciężkości w żołądku. Warto zwrócić uwagę na owoce wykorzystane do tortu i już przed jego zamówieniem zrezygnować z tych najbardziej alergicznych.

20140906 12-14-22 Basia i Krzysiek

Każda pora jest dobra?

„Kiedy podać tort na weselu?” – to pytanie niejednej Parze Młodej spędza sen z powiek. Dogodnych momentów na weselu jest kilka. Wiele jednak zależy od elementów, które – poza tortem – są zaplanowane na wieczór.

Tort weselny po obiedzie

Tort można podać po pierwszym głównym posiłku – po uroczystym obiedzie. Wtedy wszyscy goście skupią się na momencie krojenia go przez Parę Młodą. Osoby dbające o linię z pewnością skosztują go chętniej o tej porze niż w nocy. Marta Jasińska, wedding planner z Manufaktury Ślubów uzasadnia, dlaczego to najlepszy moment na serwowanie tortu weselnego:

– Wtedy wszyscy goście mają szansę skosztować tego wyjątkowego deseru. Dzisiejsze torty to przeważnie lekkie śmietanowo-owocowe łakocie o niepowtarzalnej formie i niebanalnym smaku, dlatego warto częstować nimi gości wcześniej, aby mogli docenić nie tylko ich smak, ale i wygląd – mówi.

Pora ta ma jednak także swoje minusy. Wymienia je DJ PRIDE:

– Po pierwsze zaraz po obiedzie z reguły jest czas na pierwszy taniec Państwa Młodych, więc nie powinniśmy przed oficjalnym rozpoczęciem wesela kroić tortu. Po drugie zwykle ozdabiają go świeczki lub fontanny pirotechniczne, które nie dadzą takiego efektu, gdy jest widno. Po trzecie zaraz po obiedzie zwykle powinno się podać deser a nie tort weselny, który jest atrakcją samą w sobie – zauważa.

DJ PRIDE radzi, by tort weselny podawać dopiero wtedy, gdy za oknami robi się ciemno, na przykład około godziny 21.

– Wtedy i na zdjęciach, i na filmie uda się zarejestrować lepsze ujęcia. To dobra pora, by zrobić bogatszą oprawę muzyczno-świetlną – mówi.

Trudno więc mówić o regule. Państwo Młodzi sami muszą zdecydować, które argumenty przemawiają do nich bardziej.

20140906 12-00-38 Basia i Krzysiek

Tort weselny przed północą

Jest wiele argumentów przemawiających za tym, by tort podać przed oczepinami.

– Z doświadczenia wiemy, że najlepszym momentem jest godzina 23, bowiem goście są już w szampańskich nastrojach i reagują bardzo żywo – mówi Krzysztof Knitter.

Tort, którego wprowadzenie na salę weselną akcentują iskrzące się race, zimne ognie i efekty świetlne, stanowi osobną atrakcję. Ponadto jest miłym, słodkim przerywnikiem. Goście mają wtedy czas, by posilić się przed kolejnym etapem weselnej zabawy i zbliżającymi się oczepinami.

Tort weselny po północy

Moment podania tortu po północy może stanowić punkt kulminacyjny wesela, być jego ukoronowaniem i zamykać oficjalną część przyjęcia. Musimy jednak liczyć się z faktem, że część gości – starszych osób i rodzin z małymi dziećmi, już go nie zobaczy, jeśli salę weselną opuścili wcześniej. Niektórzy mogą też odmówić jego skosztowania, bojąc się o tej porze niestrawności.

Nie ma złej pory na podanie tortu weselnego. Bez wątpienia jest on bardzo ważnym elementem uroczystości, dlatego Para Młoda sama powinna ocenić, biorąc pod uwagę szereg innych zaplanowanych atrakcji (np. podziękowania dla rodziców), kiedy najlepiej poczęstować nim gości weselnych. Warto zadbać o to, by wraz z tortem na stołach pojawiła się gorąca kawa i herbata oraz zachować przynajmniej godzinny odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami wesela. 

20140906 12-09-05 Basia i Krzysiek